.366 | 250gr | Barnes TSX FB kula laddningsdata

.366 | 250gr | Barnes TSX FB

Barnes-logotypav Barnes · Se detaljer på tillverkarens webbplats

TSX FB
Blyfri
SKU: 30469
Tvist: 1:16.0

Specifikationer

Vikt

250 gr (16.20 g)

Diameter

0.366″ (9.30 mm)

Tvärsnittsdensitet

0.267

BC G1

0.361

Typ

TSX FB

Min. tvist

1:16.0

Relaterade laddningsrecept

Laddningsrecept med .366 | 250gr | TSX FB finns för följande kalibrar:

Liknande kulor

Projektiler av samma kaliber inom ±0,003", ±5 gr och med samma blyinnehåll från andra märken.

Community-laddata för .366 | 250gr | TSX FB

Laddningar för .366 | 250gr | TSX FB från vår community:

4 laddningar

KaliberKrutPipa (cm)Laddning (g)OAL (mm)Max. tryck (bar)Mynningens hastighet (m/s)
9.3 x 62Vihtavuori N13051.03.0581.43420 (88%)691
9.3 x 62Vihtavuori N13051.03.0181.43324 (85%)685
9.3 x 62Vihtavuori N13051.02.6981.42466 (63%)627
9.3 x 62Vihtavuori N54053.0••.•83.53519 (90%)732