.264 | 145gr | Barnes Match Burner BT kula laddningsdata

.264 | 145gr | Barnes Match Burner BT

Barnes-logotypav Barnes · Se detaljer på tillverkarens webbplats

Match Burner BT
Innehåller bly
SKU: 71687626407 0
Tvist: 1:8.0

Specifikationer

Vikt

145 gr (9.40 g)

Diameter

0.264″ (6.71 mm)

Tvärsnittsdensitet

0.297

BC G1

0.73

Typ

Match Burner BT

Min. tvist

1:8.0

Relaterade laddningsrecept

Laddningsrecept med .264 | 145gr | Match Burner BT finns för följande kalibrar:

Liknande kulor

Projektiler av samma kaliber inom ±0,003", ±5 gr och med samma blyinnehåll från andra märken.

Community-laddata för .264 | 145gr | Match Burner BT

Laddningar för .264 | 145gr | Match Burner BT från vår community:

4 laddningar

KaliberKrutPipa (cm)Laddning (g)OAL (mm)Max. tryck (bar)Mynningens hastighet (m/s)
6.5 CreedmoorReload Swiss RS 6261.02.4671.82595 (60%)736
6.5 CreedmoorReload Swiss RS 6261.02.4671.82400 (55%)718
6.5 CreedmoorReload Swiss RS 6261.02.3771.82327 (53%)711
6.5 CreedmoorVihtavuori N55545.7••.•72.03627 (83%)754