.264 | 140gr | Hornady ELD Match kula laddningsdata

.264 | 140gr | Hornady ELD Match

Hornady-logotypav Hornady · Se detaljer på tillverkarens webbplats

ELD Match
Innehåller bly
SKU: 26331
Tvist: 1:6.0

Hornady ELD-Match projektilen har en extremt låg dragkraft, båtspetsdesign med en Heat Shield-topp för att bibehålla aerodynamisk effektivitet under flygning. Denna projektil är inte blyfri; den har en traditionell blykärna innesluten i ett kopparhölje för utmärkt viktbehållning och noggrannhet. ELD-Match är bäst lämpad för precision långdistansskjutning och tävling snarare än jakt, vilket gör den idealisk för målskyttar som söker oöverträffad ballistisk konsistens och prestanda.

Specifikationer

Vikt

140 gr (9.07 g)

Diameter

0.264″ (6.71 mm)

Tvärsnittsdensitet

0.287

BC G1

0.646

BC G7

0.326

Typ

ELD Match

Min. tvist

1:6.0

Relaterade laddningsrecept

Laddningsrecept med .264 | 140gr | ELD Match finns för följande kalibrar:

Liknande kulor

Projektiler av samma kaliber inom ±0,003", ±5 gr och med samma blyinnehåll från andra märken.

Community-laddata för .264 | 140gr | ELD Match

Laddningar för .264 | 140gr | ELD Match från vår community:

86 laddningar

KaliberKrutPipa (cm)Laddning (g)OAL (mm)Max. tryck (bar)Mynningens hastighet (m/s)
6.5 CreedmoorVihtavuori N54061.02.5971.84178 (98%)816
6.5 CreedmoorVihtavuori N54061.02.4671.83625 (85%)785
6.5 CreedmoorHodgdon H435061.02.5671.83542 (83%)802
6.5 CreedmoorReload Swiss RS 6261.0••.•71.02880 (66%)773
6.5 CreedmoorVihtavuori N55055.9••.•71.84344 (100%)840
6.5 CreedmoorHodgdon H435066.0••.•71.83669 (84%)824
6.5 CreedmoorAlliant Powder Reloder-1761.0••.•71.93206 (74%)806
6.5 CreedmoorHodgdon Superformance55.9••.•71.64260 (98%)852
6.5 CreedmoorVihtavuori N15066.0••.•72.54171 (96%)818
6.5 CreedmoorVihtavuori N15066.0••.•72.53912 (90%)804
6.5 CreedmoorVihtavuori Vihtavuori N55051.0••.•69.03876 (89%)794
6.5 CreedmoorVihtavuori Vihtavuori N55051.0••.•70.73724 (86%)786
6.5 CreedmoorVihtavuori Vihtavuori N55051.0••.•70.73572 (82%)776
6.5 CreedmoorHodgdon VARGET45.7••.•71.84003 (92%)769
6.5 CreedmoorWinchester StaBALL Match50.8••.•71.83915 (90%)793
6.5 CreedmoorIMR 489550.8••.•71.83915 (90%)793
6.5 CreedmoorHodgdon H435050.8••.•71.83915 (90%)793
6.5 CreedmoorReload Swiss RS 6266.0••.•71.83636 (84%)842
6.5 CreedmoorHodgdon H38050.8••.•70.73552 (82%)766
6.5 CreedmoorHodgdon H38061.0••.•70.73473 (80%)793
6.5 CreedmoorHodgdon H435050.8••.•71.84092 (94%)805
6.5 CreedmoorHodgdon H435061.0••.•71.84092 (94%)838
6.5 CreedmoorHodgdon H435061.0••.•71.83948 (91%)829
6.5 CreedmoorHodgdon VARGET61.0••.•71.83538 (81%)790
6.5 CreedmoorHodgdon H435061.0••.•70.73874 (89%)822
Sida 1 av 4