.243 | 70gr | Sierra Tipped VarmintKing kula laddningsdata

.243 | 70gr | Sierra Tipped VarmintKing

Sierra-logotypav Sierra · Se detaljer på tillverkarens webbplats

Tipped VarmintKing
Innehåller bly
SKU: 1507
Tvist: 1:10.5

Specifikationer

Vikt

70 gr (4.54 g)

Diameter

0.243″ (6.17 mm)

Tvärsnittsdensitet

0.169

BC G1

0.299

Typ

Tipped VarmintKing

Min. tvist

1:10.5

Relaterade laddningsrecept

Laddningsrecept med .243 | 70gr | Tipped VarmintKing finns för följande kalibrar:

Liknande kulor

Projektiler av samma kaliber inom ±0,003", ±5 gr och med samma blyinnehåll från andra märken.

Community-laddata för .243 | 70gr | Tipped VarmintKing

Laddningar för .243 | 70gr | Tipped VarmintKing från vår community:

4 laddningar

KaliberKrutPipa (cm)Laddning (g)OAL (mm)Max. tryck (bar)Mynningens hastighet (m/s)
.243 Win.Reload Swiss RS 5250.82.8268.33967 (96%)1007
6 mm Rem.Hodgdon Benchmark61.02.4671.83273 (76%)992
.243 Win.Reload Swiss RS 6261.03.0567.13335 (80%)996
.243 Win.Hodgdon VARGET60.2••.•68.53081 (74%)952