.224 | 85.5gr | Berger Long Range Hybrid Target kula laddningsdata

.224 | 85.5gr | Berger Long Range Hybrid Target

Berger-logotypav Berger · Se detaljer på tillverkarens webbplats

Long Range Hybrid Target
Innehåller bly
SKU: 22485
Tvist: 1:7.5

Berger Long Range Hybrid Target-kulan är designad för precisionsskytte och jaktapplikationer. Dess unika hybriddesign kombinerar en boattail och en tangent-ogive, vilket optimerar aerodynamisk prestanda och stabilitet under flygning. Typiskt använd i kalibrar som .223 Remington, .308 Winchester och olika magnum patroner, excellerar denna kula i långdistansscenarier genom att erbjuda exceptionell noggrannhet och hög ballistisk koefficient. Vid träff levererar kulan pålitliga terminalprestanda, expanderar effektivt för att skapa betydande sårkanaler. Den är lämplig för jakt på medel- till storspel, såsom hjortar och älgar, vilket gör den till ett mångsidigt alternativ för både handladdare och jägare. Dess fördelar inkluderar minimal rekyl, platt projektilbana och enastående konsistens, vilket gör den till det föredragna valet för tävlingsskyttar och entusiaster som söker toppprestanda i långdistansengagemang.

Specifikationer

Vikt

85.5 gr (5.54 g)

Diameter

0.224″ (5.69 mm)

Tvärsnittsdensitet

0.243

BC G1

0.524

BC G7

0.268

Typ

Long Range Hybrid Target

Min. tvist

1:7.5

Relaterade laddningsrecept

Laddningsrecept med .224 | 85.5gr | Long Range Hybrid Target finns för följande kalibrar:

Liknande kulor

Projektiler av samma kaliber inom ±0,003", ±5 gr och med samma blyinnehåll från andra märken.

Community-laddata för .224 | 85.5gr | Long Range Hybrid Target

Laddningar för .224 | 85.5gr | Long Range Hybrid Target från vår community:

74 laddningar

KaliberKrutPipa (cm)Laddning (g)OAL (mm)Max. tryck (bar)Mynningens hastighet (m/s)
.22 CreedmoorHodgdon H435041.92.5666.04330 (97%)879
.22 CreedmoorHodgdon H435041.92.5366.04172 (93%)869
.22 CreedmoorHodgdon VARGET41.92.2966.04093 (91%)854
.22 CreedmoorHodgdon H435041.9••.•63.24436 (99%)885
.22 CreedmoorHodgdon H435041.9••.•63.24367 (97%)881
5.56 x 45 NATOHodgdon CFE22340.6••.•57.44291 (100%)793
.22 CreedmoorVihtavuori N56055.9••.•68.83901 (87%)950
.22 CreedmoorVihtavuori N56055.9••.•68.83645 (81%)930
.22 CreedmoorHodgdon Hodgdon H435041.9••.•67.64219 (94%)873
.22 CreedmoorHodgdon Hodgdon H435061.0••.•67.64160 (93%)959
.22 ARCHodgdon H33550.8••.•57.43530 (98%)809
.22 ARCHodgdon H435050.8••.•57.43525 (98%)814
.22 ARCAccurate Powders 252050.8••.•57.43576 (100%)815
.22 ARCRamshot TAC50.8••.•57.43558 (99%)807
.22 ARCIMR 8208 XBR50.8••.•57.43581 (100%)810
.22 CreedmoorRamshot Magnum41.9••.•67.53255 (73%)812
.22 CreedmoorHodgdon H435041.9••.•67.54220 (94%)872
.22 CreedmoorHodgdon H4831 SC41.9••.•67.54267 (95%)876
.22 CreedmoorHodgdon H4831 SC41.9••.•67.53944 (88%)854
.22 CreedmoorHodgdon H4831 SC41.9••.•68.63873 (86%)850
.22 ARCShooters World Match Rifle50.8••.•57.43573 (100%)818
.22 ARCShooters World Match Rifle50.8••.•57.43531 (98%)815
.22 ARCShooters World Match Rifle50.8••.•57.43448 (96%)810
.22 ARCVihtavuori N13350.8••.•57.43533 (99%)784
.22 ARCHodgdon H32250.8••.•57.43561 (99%)808
Sida 1 av 3